AMD Ryzen 5 8400f
Gigabyte A620M Motherboard
16GB Kingston DDR5 5200MHz (2*8GB)
FAST 1TB Kingston NV3
Nvidia RTX 5060 8GB
300mbps Wireless LAN
Windows 11 Home 64 bit
Unleash the beast within! The AMD Ryzen 5 8400f roars to life, delivering a torrent of performance, while the Nvidia RTX 5060 8GB illuminates your screen with breathtaking visuals. Feel the rush of seamless gameplay with the ample 16GB Kingston DDR5 5200MHzRAM, and experience instant loading with the 1TB Kingston NV3, all harmonized by the fluid Windows 11 Home 64 bit. Get ready to dominate.
" After years of buying off-the-shelf computers I decided to order a custom-built as a retirement gift to myself. Looking around I found Ginger 6 and their glowing reviews led me to try them. I knew what I wanted in terms of processor, RAM and storage, but didn't feel I knew enough about the rest to order with confidence. I phoned up and spoke to Kevin who was very knowledgeable. He went through the component list I had compiled and made some change suggestions and also discussed best placement as he advised the tower slot in my desk was not big enough. The end result was an awesome computer at around the budget I had in mind and delivered in a week (that included New Year's Day falling within that week, too). I don't think I would have got this level of service in many others places. Highly recommended company!! " Mr R - Jan 2025
Up to
16 Core
Processor
Up to
128GB
Memory
Up to
36TB
Storage
Up to
1500W
Power
Configure a budget-friendly yet powerful gaming PC with the Gigabyte A620M motherboard, designed for AMD Ryzen™ 7000 Series processors. This Micro-ATX board delivers solid performance with support for DDR5 memory and PCIe 4.0, ensuring smooth gameplay and faster load times. With high-quality audio capacitors, reliable connectivity options, and Smart Fan 6 for efficient cooling, the A620M provides the essential features gamers need—without breaking the bank. It's the perfect choice for gamers who want dependable performance and future-ready tech at an unbeatable value.




Elevate your gaming prowess to the next level with the 650W Gaming Power Supply—designed for peak performance and reliability. With its substantial power output, this unit ensures your gaming rig operates at its best, handling even the most demanding titles with ease. Its sleek and efficient design not only complements your setup. With an impressive 650W power rating, you're ready for today's most demanding games. Don't settle for less; choose the 650W Gaming Power Supply and take your gaming experience to the highest level of performance and reliability.
Hardcore gaming enthusiasts looking for lighting fast speeds and performance then the need for DDR5 is obvious! 16GB of DDR5 Memory will have you gaming at your very best with up to 5200MT/s taking speed, capacity, and reliability even further. So, whether you’re gaming competitively, want the latest and best look no further than DDR5 memory!




A huge 1 TB M.2 NVMe SSD is a must to maximise your gaming experience. 1 TB allows you plenty of room to download a wide variety of games as 1 terabyte of storage is more than enough to store all your favourite triple A titles. The SSD guarantees lightning-quick load times, so you can jump straight into the action of your favourite games


802.11n Wi-Fi offers improved speed and range compared to older Wi-Fi standards, providing stable connectivity for everyday tasks like browsing, streaming, and file sharing. It supports dual-band operation (2.4 GHz and 5 GHz), allowing for better performance in crowded networks. Ideal for users who need reliable, cost-effective wireless performance in typical home or office environments.


Windows just made gaming quicker with the introduction of direct storage, which combined with an SSD, giving you better speeds and load times. The game pass is now built into windows 11 and integrates the Xbox app
We offer Norton 360 protection optimised for gamers for FREE with every gaming PC. Powerful protection. Designed for PC gamers, by PC gamers. Key features include Game optimiser, real time threat protection, secure VPN and much more all for FREE!


At ginger6, we use our knowledge and experience to help customers get the best PC they can for the job at hand no matter what their budget. We don’t have salespeople or customer service people; we just have PC experts and you can always speak to the person building your PC.
We help gamers, video editors and others to get the best PC possible based on their intended uses and available budget.
CALL US ON
01902 714533
FREE consultation call to help configure your perfect PC, give you a quote on a system or just some sound advice if you're stuck for FREE with NO COMMITMENT
| Processor | AMD Ryzen 5 8400F |
|---|---|
| Processor Type | AMD Ryzen 5 |
| No of Cores | 6 |
| Max Core Speed | 4.70GHz |
| CPU Cooler | AMD Stock |
| Motherboard | Gigabyte A620M |
| Case | Vida Edge Mini Black |
| Power Supply | 650w G6 80+ Bronze PSU |
| Memory Size | 16GB |
| Solid State Drive Size | 1TB |
| Graphics | Nvidia RTX 5060 8GB |
| Graphics Card Connections | 1 x HDMI, 3 x Displayport |
| Audio | Realtek Audio CODEC (7.1 Channel) |
| LAN | 300mbps Wireless LAN, Realtek 1GbE LAN |
| USB2 Ports | 4 |
| USB3 Ports | 2 |
| Operating System | Windows 11 Home 64 bit |
| Monitors | Optional (See Custom Options) |
| Warranty | 3 Year Bronze Warranty |
| Short Description | AMD Ryzen 5 8400f |