Intel Core Ultra 5 225F
Gigabyte H810M H Motherboard
16GB Kingston DDR5 5200MHz (2*8GB)
FAST 1TB Kingston NV3
Nvidia RTX 5050 8GB
300mbps Wireless LAN
Windows 11 Home 64 bit
Unleash the beast within! The Intel Core Ultra 5 225F roars to life, delivering a torrent of performance, while the Nvidia RTX 5050 8GB illuminates your screen with breathtaking visuals. Feel the rush of seamless gameplay with the ample 16GB Kingston DDR5 5200MHzRAM, and experience instant loading with the 1TB Kingston NV3, all harmonized by the fluid Windows 11 Home 64 bit. Get ready to dominate.
" Few weeks back, I ordered a PC from Ginger6, I emailed Kevin to be sure if what I put down to order was suitable, Kevin supported me to change a few things around and since having the PC for a few week. It absolutely amazing and it a stunning looking PC!! Also fast service/delivery too. I recommend Ginger6 as I will be upgrading from them in the future. " Fractured Visual - Sept 2024
cpu upto


Elevate your gaming prowess to the next level with the 500W Gaming Power Supply—designed for peak performance and reliability. With its substantial power output, this unit ensures your gaming rig operates at its best, handling even the most demanding titles with ease. Its sleek and efficient design not only complements your setup. With an impressive 500W power rating, you're ready for today's most demanding games. Don't settle for less; choose the 500W Gaming Power Supply and take your gaming experience to the highest level of performance and reliability.
Hardcore gaming enthusiasts looking for lighting fast speeds and performance then the need for DDR5 is obvious! 16GB of DDR5 Memory will have you gaming at your very best with up to 5200MT/s taking speed, capacity, and reliability even further. So, whether you’re gaming competitively, want the latest and best look no further than DDR5 memory!




A huge 1 TB M.2 NVMe SSD is a must to maximise your gaming experience. 1 TB allows you plenty of room to download a wide variety of games as 1 terabyte of storage is more than enough to store all your favourite triple A titles. The SSD guarantees lightning-quick load times, so you can jump straight into the action of your favourite games


802.11n Wi-Fi offers improved speed and range compared to older Wi-Fi standards, providing stable connectivity for everyday tasks like browsing, streaming, and file sharing. It supports dual-band operation (2.4 GHz and 5 GHz), allowing for better performance in crowded networks. Ideal for users who need reliable, cost-effective wireless performance in typical home or office environments.


Windows just made gaming quicker with the introduction of direct storage, which combined with an SSD, giving you better speeds and load times. The game pass is now built into windows 11 and integrates the Xbox app
We offer Norton 360 protection optimised for gamers for FREE with every gaming PC. Powerful protection. Designed for PC gamers, by PC gamers. Key features include Game optimiser, real time threat protection, secure VPN and much more all for FREE!


At ginger6, we use our knowledge and experience to help customers get the best PC they can for the job at hand no matter what their budget. We don’t have salespeople or customer service people; we just have PC experts and you can always speak to the person building your PC.
We help gamers, video editors and others to get the best PC possible based on their intended uses and available budget.
CALL US ON
01902 714533
FREE consultation call to help configure your perfect PC, give you a quote on a system or just some sound advice if you're stuck for FREE with NO COMMITMENT
| Processor | Intel Core Ultra 5 225F |
|---|---|
| Processor Type | Intel Core Ultra 5 |
| No of Cores | 10 |
| Max Core Speed | 4.90GHz |
| CPU Cooler | Intel Stock |
| Motherboard | Gigabyte H810M H |
| Case | Vida Enterprise |
| Power Supply | 500w G6 80+ Bronze PSU |
| Memory Size | 16GB |
| Solid State Drive Size | 1TB |
| Graphics | Nvidia RTX 5050 8GB |
| Graphics Card Connections | 1 x DVI-D, 1 x HDMI, 1 x Displayport |
| Audio | Realtek Audio CODEC (7.1 Channel) |
| LAN | 300mbps Wireless LAN, Realtek 1GbE LAN |
| USB2 Ports | 5 |
| USB3 Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home 64 bit |
| Monitors | Optional (See Custom Options) |
| Warranty | 3 Year Bronze Warranty |
| Short Description | Intel Core Ultra 5 225F |