Intel Core i5 12400F
Gigabyte H610M MATX Motherboard
16GB Kingston DDR5 5200MHz (2*8GB)
FAST 1TB Kingston NV3
Nvidia RTX 5050 8GB
300mbps Wireless LAN
Windows 11 Home 64 bit
Enter a realm where lag is a forgotten myth! The Intel Core i5 12400F commands every frame, and the Nvidia RTX 5050 8GB renders scenes so vivid, they'll redefine your perception of reality. With the swift 16GB Kingston DDR5 5200MHzRAM, and the ultra-responsive 1TB Kingston NV3, you'll be immersed in the action, supported by the seamless Windows 11 Home 64 bit. This machine doesn’t just play games, it transcends them.
" Great assistance/expertise before and after purchase. Product delivery on time. Great packaging. Great machine so far. A Ginger6 out of six! " Indian Runner - Jan 2025
Are you ready to experience the best in gaming? With your supercharged Ginger6 PC you can unleash a new level power that only 20 years of PC building experience can provide.




With the best reviews in the UK based on TrustPilot reviews. We pride ourselves on a service that goes above and beyond from helping you pick the perfect PC for your needs to the best after care provided by real PC technicians.
Up to
24 Core
Processor
Up to
128 GB
Memory
Up to
36 TB
Storage
Up to
1500w
Power
Up to
24 Core
Processor
Up to
128GB
Memory
Up to
36TB
Storage
Up to
1500W
Power


A gamers paradise. This Intel Core i5 12th Gen processor has a whopping 6 cores and 12 threads perfect for the multithreading capabilities of todays games. The base frequency may only be 2.5GHz but with a Turbo boost frequency of 4.4GHz you won’t need to worry about speed. Multitasking, gaming and editing there is nothing this CPU cannot achieve!
Size does not matter! The H610M K motherboard may be small but does not let that affect its performance. With a PCIe 4.0 slot you receive a performance increase from the last generation. With capacity for a maximum of 64GB you will have no problems with memory. Optimised for gaming as you can deactivate all E-cores to ensure your P-cores have zero compromise on gaming performance.
The option to activate all cores and maximize full multi-core performance is available to making editing, and your workflow that much quicker and smoother.




Elevate your gaming prowess to the next level with the 500W Gaming Power Supply—designed for peak performance and reliability. With its substantial power output, this unit ensures your gaming rig operates at its best, handling even the most demanding titles with ease. Its sleek and efficient design not only complements your setup. With an impressive 500W power rating, you're ready for today's most demanding games. Don't settle for less; choose the 500W Gaming Power Supply and take your gaming experience to the highest level of performance and reliability.
Hardcore gaming enthusiasts looking for lighting fast speeds and performance then the need for DDR5 is obvious! 16GB of DDR5 Memory will have you gaming at your very best with up to 5200MT/s taking speed, capacity, and reliability even further. So, whether you’re gaming competitively, want the latest and best look no further than DDR5 memory!




A huge 1 TB M.2 NVMe SSD is a must to maximise your gaming experience. 1 TB allows you plenty of room to download a wide variety of games as 1 terabyte of storage is more than enough to store all your favourite triple A titles. The SSD guarantees lightning-quick load times, so you can jump straight into the action of your favourite games


802.11n Wi-Fi offers improved speed and range compared to older Wi-Fi standards, providing stable connectivity for everyday tasks like browsing, streaming, and file sharing. It supports dual-band operation (2.4 GHz and 5 GHz), allowing for better performance in crowded networks. Ideal for users who need reliable, cost-effective wireless performance in typical home or office environments.


Windows just made gaming quicker with the introduction of direct storage, which combined with an SSD, giving you better speeds and load times. The game pass is now built into windows 11 and integrates the Xbox app
We offer Norton 360 protection optimised for gamers for FREE with every gaming PC. Powerful protection. Designed for PC gamers, by PC gamers. Key features include Game optimiser, real time threat protection, secure VPN and much more all for FREE!


At ginger6, we use our knowledge and experience to help customers get the best PC they can for the job at hand no matter what their budget. We don’t have salespeople or customer service people; we just have PC experts and you can always speak to the person building your PC.
We help gamers, video editors and others to get the best PC possible based on their intended uses and available budget.
CALL US ON
01902 714533
FREE consultation call to help configure your perfect PC, give you a quote on a system or just some sound advice if you're stuck for FREE with NO COMMITMENT
| Processor | Intel Core i5 12400F |
|---|---|
| Processor Type | Intel Core i5 |
| No of Cores | 6 |
| Max Core Speed | 4.40GHz |
| CPU Cooler | Intel Stock |
| Motherboard | Gigabyte H610M MATX |
| Case | Vida Zephyr Black |
| Power Supply | 500w G6 80+ Bronze PSU |
| Memory Size | 16GB |
| Solid State Drive Size | 1TB |
| Graphics | Nvidia RTX 5050 8GB |
| Graphics Card Connections | 1 x DVI-D, 1 x HDMI, 1 x Displayport |
| Audio | Realtek Audio CODEC (7.1 Channel) |
| LAN | 300mbps Wireless LAN, Realtek 1GbE LAN |
| USB2 Ports | 4 |
| USB3 Ports | 2 |
| Operating System | Windows 11 Home 64 bit |
| Monitors | Optional (See Custom Options) |
| Warranty | 3 Year Bronze Warranty |
| Short Description | Intel Core i5 12400F |